Przy wspólnym stole

Nie wiemy czy zaobserwowaliście tę modę, ale wiele nowo otwieranych kawiarni i restauracji wprowadza u siebie tzw. “wspólny stół”. Wielki blat z mnóstwem krzeseł ustawionych dookoła, zachęca obce sobie wcześniej osoby do swobodnego przysiadania się, ma prowokować do rozmów i integrować, sprzyja budowaniu relacji wspólnotowych. Idealny pomysł do wykorzystania w bibliotekach, prawda?

wspólny stół w bibliotece w duńskim Hillerod
wspólny stół w bibliotece publicznej w duńskim Hillerod – miejscowości liczącej 28 tysięcy mieszkańców; zwróćcie uwagę na te wygodne, tapicerowane krzesła!

 

Wspólny stół, przy którym można odbywać zebrania i narady. Stół przy którym można usiąść na chwilę z gazetą i mieć poczucie, że przebywa się z innymi (spójrz na zdjęcie poniżej). Stół, na którym można rozłożyć swobodnie materiały na warsztaty rękodzielnicze. Stół, przy którym uczniowie mogą wspólnie pracować nad projektami szkolnymi. Stół, przy którym czujesz się w centrum bibliotecznych wydarzeń.

wspólny stół w bibliotece w duńskim Allerod
Niewielki, ale wspólny stół w bibliotece publicznej w duńskim Allerod

 

O czym pamiętać planując przestrzeń wspólnego stołu?

  • wspólny stół powinien budzić pozytywne skojarzenia (a nawet kojarzyć się z domem), wybieraj więc naturalne materiały i delikatne kolory,
  • warto zapewnić dobre oświetlenie, tzn. górne światło dla grupy i światło punktowe, które każdy może regulować (spójrzcie na zdjęcie poniżej),
  • użytkownicy muszą mieć możliwość przejścia wokół stołu, nawet jeśli wszystkie miejsca są zajęte,
  • a na koniec najważniejsze – pamiętaj o wygodnych krzesłach (oczywiście jeśli chcesz, żeby ludzie przysiedli na dłużej)!

 

oświetlenie punktowe w bibliotece
Oświetlenie, które może pełnić rolę wspólnej lampy lub stać się w kilka chwil oświetleniem punktowym, rozwiązanie podpatrzone w jednej z kopenhaskich bibliotek.

 

Wspólny stół to świetne wyposażenie bibliotecznej przestrzeni typu makerspace. Jeśli macie tylko możliwość, zamontujcie w pobliżu ekran z rzutnikiem | biblioteka w duńskim Orestad

 

Oczywiście jest to rozwiązanie dla bibliotek, które dysponują odpowiednią przestrzenią – taki stół zajmuje przecież kilka dobrych metrów kwadratowych. Z drugiej strony, gdyby ułożyć taki stół, niczym puzzle, z mniejszych stolików, w dodatku zaopatrzonych w kółka?

O “Magii wspólnego stołu” w kawiarniach i restauracjach możecie przeczytać więcej tu: link.

A więcej duńskich inspiracji już wkrótce!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *